3 veszélyes tévhit a kullancsirtással kapcsolatban

A tavasz beköszöntével hirtelen életre kelnek a kullancsok is, és bár az apró vérszívók senki számára nem ismeretlenek, mégis sokkal több félinformáció és valótlanság kering róluk a köztudatban, mint tény.

kullancs.jpg

A Bábolna Bio biológusát, Dr. Vashegyi Ildikót kértük meg arra, hogy segítsen tisztázni a kullancsokkal kapcsolatos tévhiteket.

Tévhit 1: A kullancsnak van olyan természetes ellensége, ami teljesen képes lenne kipusztítani

Időről időre minden elterjedtebb kártevőnkkel kapcsolatban szárnyra kapnak olyan hírek, hogy létezik természetes ellenségük, amivel ki lehetne őket pusztítani. Ez sajnos nem ilyen egyszerű. Ökológiai, populációdinamikai okokból semmilyen parazita vagy ragadozó nem tudja teljesen kiirtani a zsákmányát, ugyanis ezzel a saját fennmaradását is fenyegetné. A természetben ez úgy működik, hogy a parazita/ragadozó elszaporodásával a zsákmányállat populációjának egyedszáma elkezd csökkenni, de ezáltal értelemszerűen csökkenni fog a belőle élő paraziták/ragadozók száma is, aminek hatására újra növekszik a zsákmány egyedszáma stb. Tehát stabil helyzetben egy folyamatos fluktuáció figyelhető meg, de soha nem lesz nulla a zsákmány egyedszáma. Ha eltűnik az összes zsákmány, azzal a paraziták/ragadozók a saját halálos ítéletükhöz járulnak hozzá, a túl hatékony vadászok tehát érthető okokból kiszelektálódnak az evolúció során.

Ez a szabály a természetben egyformán érvényesül az olyan nagyragadozók esetében mint az oroszlánok és a kisebb, rovarkártevőket fogyasztó, a biológiai védekezésben használható paraziták/ragadozók esetében is.

Ebből következik, hogy parazitákkal/ragadozókkal csak ZÁRT élőhelyen (pl. üvegházban) lehet érdemi sikereket elérni, ahol egyrészt nincs folyamatos utánpótlása, menedéket biztosító lehetősége a kártevő populációnak, másrészt nem probléma, ha az teljesen eltűnik, mert nem egyensúlyra törekvő rendszerről van szó (ezesetben viszont a parazitát/ragadozót természetesen minden új fertőzésnél újra kell telepíteni). A biológiai sokféleség emberi tevékenység következtében megfigyelhető csökkenése rendkívül sajnálatos dolog, ami sajnos valóban hozzájárul bizonyos kártevők elszaporodásához. Téves azonban az az elképzelés, hogy bármilyen parazitát/ragadozót szabadon engedve megoldható lenne egy kártevő teljes eltüntetése.

Tévhit 2: A permetezés hatékony módszer a kullancsok ellen

A korábbi, szervezett kullancsirtás (értsd: rovarirtó szerrel nagy területen, kültéren történő permetezés) hatásosságát semmilyen hatékonysági ellenőrzés vagy a megbetegedések számában megfigyelhető csökkenés nem támasztotta alá. Ellenben súlyos környezeti terhelést jelentett, hozzájárulva az előző pontnál is említett biológiai sokféleség csökkenéséhez, számos védett és/vagy hasznos rovarfaj, valamint a velük táplálkozó gerincesek számának csökkenéséhez. Maga a koncepció kullancsok esetében azért is elhibázott, mert a kullancspopuláció jelentős része (parazita életmódjukból fakadóan) nem annyira a növényzeten, hanem a gazdaállatokon (vadon élő emlősökön, madarakon) található meg, és rajtuk vígan túléli a permetezést. Ezen felül ahhoz, hogy az ilyen típusú irtás hatékony legyen, az ország majdnem teljes, növényzettel borított területét kezelni kéne.

A kullancsok elleni permetezés egyedüli létjogosultsága a frekventált, de jól körülhatárolt, növényzettel beültetett közterek, belterületek (pl. városi parkok, belső kertek, kutyafuttatók) esetleges kullancsfertőzésének kezelésében lenne.

A kullancsok által terjesztett megbetegedések ellen továbbra is az egyéni védekezési módszerek használata a leghatékonyabb: a kullancs által okozott agyhártyagyulladás elleni védőoltás beadatása, szabadban zárt ruházat viselése, gyakori önellenőrzés, a kullancsok minél előbbi eltávolítása, valamint kullancsriasztó termékek használata mint például a PROTECT® Natural szúnyog- és kullancsriasztó permet, vagy a PROTECT® Ranger szúnyog- és kullancsriasztó aeroszol.

Tévhit 3: Növekszik a kullancsok általi megbetegedések száma

A kullancsok által terjesztett megbetegedések számának növekedése egyértelmű rémhír. Az elérhető hivatalos adatok azt mutatják, hogy az esetek száma évről-évre jelentősen fluktuál (mivel nagyban függ az időjárástól is, hogy a kullancsok szaporodása szempontjából kedvező vagy kedvezőtlen az adott szezon). 10 éves időtartamot tekintve nem figyelhető meg egyértelmű növekvő tendencia az esetszámokban (olyan szakértői vélemények is vannak, melyek szerint a klímaváltozással Magyarországon várhatóan csökkenni fog a Lyme-kórt terjesztő kullancsok száma, hiszen azok nem kedvelik a meleg, száraz környezetet).

Érdemes megszívlelni Dr. Lakos András infektológus idén is aktuális tanácsait a kullancs-csípés esetén javasolt teendőkről, itt pedig megatalálja a betetegtájékoztatót a Lyme-kórról és az azzal kapcsolatos teendőkről.

Ezen felül az esetstatisztikák olvasásakor azt is figyelembe kell venni, hogy a lakosság egészségtudatosabbá válása, a diagnosztikai módszerek fejlődése, valamint az orvosi gyakorlat változása miatt minden betegség felderítési rátája nő. Hiszen manapság gyakrabban, tudatosabban járnak az emberek orvoshoz, illetve az orvosok is kiemelten figyelnek ezekre a kórképekre, valamint jobb diagnosztikai módszerek állnak rendelkezésükre a betegségek kiváltó okainak felderítéséhez. A felderített esetszámok növekedése tehát nem feltétlenül jelenti azt, hogy korábban kevesebb ilyen megbetegedés volt, az is elképzelhető, hogy korábban egyszerűen kevesebb esetnél tudták pontosan azonosítani a megbetegedés okát, kevesebb eset került bele a statisztikába.

Mindezekkel pedig fontos tisztában lenni, hiszen a kullancsok elleni védelemmel és az irtásukkal kapcsolatban nagyon könnyű belefutni félinformációkba, tévedésekbe és hatásvadász híresztelésekben, főleg a tavasztól őszig tartó időszakban, mikor a téma különösen aktuális.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://sokkarovar.blog.hu/api/trackback/id/tr9114755553

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Sokk a rovar

Friss topikok

süti beállítások módosítása