Kánaán a modern lakás az élelmiszermolynak

Ha nem figyelünk a konyhánkban, akkor könnyen az élelmiszermolyok eszik meg a kedvenc müzlinket, Íme, a tipplista, hogyan tartsuk távol őket!

elelmiszermoly.jpg 

A nyaralás alatt szellőztetés nélkül hagyott lakások különösen ideális körülményeket teremtenek az élelmiszermolyoknak, de a háziasszonyok rémálmának számító apró lepkék az év bármely szakaszában felbukkanhatnak.

Kevés olyan szerencsés „konyhaüzemeltető” van, aki ne szembesült volna már élelmiszermoly-invázióval. Ezek a ruhamolyokhoz hasonlatos, ám annál jellemzően sötétebb színű lepkék általában a lisztbe, mákba, dióba, müzlibe, száraztésztákba, gabonából készült élelmiszerekbe veszik be magukat, de kedvelik a magvakat, szárított gyümölcsöket és a csokoládét is.

Lárváik szinte mindent felfalnak, amit a kamrában, konyhában, szekrényekben találnak, ráadásul csinos hálós szövedéket, kellemetlen szagokat hagynak maguk után, és rendkívül gyorsan - két hét leforgása alatt - szaporodnak. Ugyanakkor akár nyolc hónapig is kibírják táplálék nélkül.

A nyaralás alatt szellőztetés nélkül hagyott lakások különösen ideális körülményeket teremtenek a molyoknak, mert igencsak kedvelik a párás, nyugodt, hőingadozástól és légmozgástól mentes környezetet. Sok újabb építésű lakásban ráadásul már nincs is különálló kamra, tároló, az élelmiszerek a konyhával, gyakran a nappalival is egy légtérben találhatóak, ami tovább nehezíti a dolgunkat - ellentétben a molyokéval. 

Néhány óvintézkedést érdemes betartani, hogy egyáltalán ne jelenjenek meg az életterünkben:

  1. Ne vásároljunk nagy mennyiségű, főként tartós élelmiszert, mindig csak annyit vigyünk haza, amennyit rövid időn belül felhasználunk.
  2. A bolti csomagolás helyett tartsuk a lisztet, darákat, tésztákat, magvakat légmentes záródó műanyag, fém vagy üvegedényekben.
  3. Takarítsuk rendszeresen a polcok felületeit, a szekrények, hűtőgép hátsó részét is, lehetőleg ecetes ruhával is áttörölve ezeket.
  4. Vizsgáljuk át rendszeresen az otthon tárolt élelmiszertartalékokat (ideális a havi mustra) és ha bármelyik tétel gyanús vagy egyértelműen fertőzött mollyal, azt azonnal dobjuk ki. A bontatlan csomagolásokat se hagyjuk figyelmen kívül.
  5. Szellőztessünk rendszeresen - a zárható szekrényekben, fiókokban is.

Ha mégis beköltöznek a hívatlan vendégek, bevethetjük a babérlevelet, az illóolajokat - levendulát, eukaliptuszt -, ám a legbiztosabb ellenszer a profi segítség.

A BioStop élelmiszermoly csapda például feromontartalmának köszönhetően magához vonzza és összegyűjti a nemkívánatos lepkéket. Hatékony aszalványmoly, készletmoly, lisztmoly és déligyümölcsmoly jelenlétének jelzésére és a kismértékű fertőzés felszámolására is. Ez egy irtószermentes rovarcsapda, ami a környezetre teljesen veszélytelen, ragasztóanyaga pedig hosszú élettartamú. A feromon 6-8 héten keresztül képes hatékonyan vonzani a hím molylepkéket.

Mivel az élelmiszermolyok nagyon gyorsan szaporodnak, ajánlatos minél hamarabb megkezdeni ellenük a védekezést. Ne habozzunk, ha a jelenlétükre utaló gyanús jeleket - fehér szövedéket, kirágott csomagolást vagy már kifejlett lepkét - látunk, mert ezek az állatok rövid idő alatt is jókora károkat okoznak!

A csapdák beszerzésénél érdemes figyelnünk arra, hogy más-más terméket kell használni az élelmiszermoly és a ruhamoly ellen. A két kártevő ugyan megkülönböztethető egymástól, de ha valaki nem a rovartan szakértője, akkor jobb, ha biztosra megy. Ha a lakásban látunk molylepkét, támpontot adhat az, hogy hol találkozunk vele. A ruhásszekrényből nagyobb eséllyel repül ki egy ruhamoly, a konyhaszekrényből pedig egy élelmiszermoly. Ha nem egyértelmű, mivel van dolgunk, akkor célszerű mindkét fajta ellen kiraknunk a csapdákat.

Ha molylepkét észlelünk a lakásban, akkor érdemes azonnal védekeznünk, és átvizsgálnunk a konyhai, kamrai élelmiszerkészleteinket, hiszen ha lepke van, akkor már lárva is lehet, márpedig a kárt nem a lepke, hanem a lárvája okozza.

Aki biztosra akar menni, annak érdemes folyamatosan kint tartania és rendszeresen ellenőriznie a molycsapdákat, hiszen így biztosan értesül a molyok megjelenéséről, ráadásul kezdetben még elég védekezésként a csapda is, hiszen ez rögtön megfogja a betolakodó molylepkéket, így azok nem tudnak szaporodni, ebből fakadóan pedig a lárvák sem okozhatnak kárt. 

A bejegyzés trackback címe:

https://sokkarovar.blog.hu/api/trackback/id/tr1614184667

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.

Sokk a rovar

Friss topikok

süti beállítások módosítása