Az ágyi poloska elleni védekezés a lakásban
Velünk esznek, velünk alszanak, velünk szórakoznak, és végig észrevétlenek maradnak mindaddig, amíg el nem alszunk, és teljes sötétség, nyugalom nem vesz körül minket. Innentől kezdve teljesen kiszolgáltatottakká válunk a vérszívó ágyi poloskával és a bolhával szemben. Kezdetben lehet, hogy szúnyogra gyanakszunk, de napról napra több csípés jelenik meg az emberen. Ekkor elgondolkozunk azon, hogy talán nem is szúnyog, hanem valamilyen más vérszívó rovar áldozatai lettünk.
Ismerje meg ezeket a rovarokat és az ellenük való védekezést! A lent található rovarirtó szerek a Magyar Termék Nagydíj pályázaton győztesek lettek!
Hasznos tippek az ágyi poloska távoltartására
Van egy-két dolog, amit meg lehet tenni annak érdekében, hogy a rovarirtó kiérkezéséig minimalizálja az esélyeket, hogy Ön az ágyi poloska vacsorája legyen.
- A poloskák nappal a legapróbb résekben, repedésekben tanyáznak. Kutassa fel őket, és porszívózza ki őket. Pórszívózzon át az ágy környékén mindent, ahol apró rést, repedést lát. Kezdje az ágy illesztéseinél, konnektoroknál, képkereteknél, bútorok illesztéseinél.
Ha már egy ágyi poloska ki lett szippantva, egy csípéssel kevesebbre számíthat az este. Ne felejtse azonban a porzsák tartalmát megsemmisíteni. (Ne csak kiürítse azt!) - Állítson fel egy védelmi rendszert az ágy körül az ágyi poloskák ellen! Vegyen egy kétoldalas ragasztót, és a lehető legszűkebb körben ragassza körbe az ágyát! Ha a ragasztócsíkon az ágyi poloska megpróbál átjönni, jó eséllyel bele fog ragadni.
- Aludjon fény mellett! Az ágyi poloska kerüli a fényt, és rejtett életmódot folytat. Talán az ágyi poloska félelme nagyobb lesz, mint az éhsége, és azon az estén inkább rejtekhelyén marad.
Az ágyi poloska biológiája
Az ágyi poloska (Cimex lectularius) 4-8 mm hosszú, rozsdabarna színű, szárnyatlan, szipókás rovar. Lábain karmok és tapadókorongok találhatók. Torán jellegzetes szagú váladékot termelő bűzmirigy van.
Kifejléssel fejlődik. A nőstény élete folyamán (1-2 év) naponta 2-3 petét rak, melyeket búvóhelye talapzatára ragaszt. A petékből a lárvák 10 nap alatt kelnek ki, és öt vedlés után válnak ivaréretté. A vedlésekhez feltétlenül vérszívásra van szüksége, e nélkül fejlődése megáll. A teljes kifejlődés ideje nyáron átlagosan 60 nap. Aránylag szapora, egy poloska ivadékainak száma egy év alatt kb. 4000 lehet. Évente 3-4 nemzedéke van.
Fénykerülő. Nappal hasadékokban, repedésekben, keskeny résekben, sötét, huzat- és zajmentes helyeken húzódik meg, ahol olyan mélyen tartózkodik, hogy háta és hasa is a rejtekhely falával érintkezzen. Búvóhelyei rendkívül változatosak. Szívesen vándorol felfelé, ezért gyakran a képkeretek, függönytartók, csillárok felfüggesztési helyeinél, a felső ablakkeret, vagy a falrések között tartózkodik, de ágyrepedésekben és a kárpitozott bútorok hézagaiban is elrejtőzhet, sőt meghúzódhat könyvek és ruhaneműk között is.
Amikor tápcsatornája csaknem teljesen kiürült, akkor indul teljes sötétben vándorútra. Érzékszervei fejletlenek. Az embert a hő- és párakülönbségről csak igen közelről találja meg. A nedves, nyirkos, vízgőzzel telített helyiségeket nem kedveli.
Legszívesebben embervérrel táplálkozik, de tartós éhezés esetén állatvért is szívhat. Melegben másodnaponként, hűvösebb időben hetenként szív vért, ami 5-10 percig eltart. Hidegben az éhezést rendkívül sokáig tűri, szobahőmérsékleten táplálék nélkül is 2-3 hónapig életben marad. A vérszívásra alkalmas helyet a szívókája végén található érzékszervével tapogatja ki. Leggyakrabban a nyak-, boka- és csuklótájékon szív vért. A viszketés csak órákkal a vérszívás után jelentkezik. Természete egy adott helyhez köti, és amennyiben táplálkozási lehetősége, rejtett életmódja zavartalan, azt nem szívesen hagyja el.
Döntően passzív módon terjed, leggyakrabban különféle használati tárgyakkal (pl. bútorral, képpel, bontásból származó építkezési faanyaggal stb.), csomagokkal, illetve a szállítókocsik közvetítésével. Központi fűtéses lakóházon belül a szomszédos lakásokba a csövek áttörési helyein keresztül aktív módon is bekerülhet.